Zespół Polanda – niedorozwój mięśnia piersiowego
W XIX wieku niemiecki chirurg, Karl Poland, odkrył zespół wad rozwojowych, charakteryzujący się brakiem lub niedorozwojem mięśnia piersiowego większego. Zazwyczaj diagnozowane w okresie niemowlęcym lub dzieciństwie, schorzenie to może mieć różne oblicza – od subtelnych różnic w wyglądzie obu piersi po znaczące wady budowy nie tylko w obrębie klatki piersiowej, ale też ręki. Pomimo iż zespół Polanda postrzegany jest głównie jako wada estetyczna, jego wpływ na jakość życia Pacjenta jest nie do przecenienia. W artykule wyjaśniamy, jak przy pomocy zaawansowanych technik chirurgicznych, można zniwelować asymetrię klatki piersiowej i przywrócić Pacjentowi pewność siebie.
Czym jest zespół Polanda?
Zespół Polanda (ang. Poland Syndrome, PS) to dość rzadko spotykany zespół wad rozwojowych, dotyczących budowy ciała i mających wpływ na funkcjonowanie kończyny górnej. Choroba ta charakteryzuje się hipoplazją (niedorozwojem) lub agenezją (całkowitym brakiem) mięśnia piersiowego. Oznacza to brak lub znaczne zahamowanie wzrostu gruczołu piersiowego. Dodatkowo zespołowi Polanda bardzo często towarzyszą wady w budowie ręki po tej samej stronie – niedorozwój lub zmiany długości palców.
Kogo dotyczy zespół Polanda?
Zespół Polanda stanowi problem przede wszystkim dla młodych kobiet. W okresie dojrzewania zauważają one dużą dysproporcję pomiędzy piersiami lub brak jednej z nich. Przyczynia się to do szeregu problemów natury psychicznej i jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej. Hipoplazja lub agenezja mięśnia piersiowego osłabiają dodatkowo ruchy ręki, ponieważ jest to główny mięsień przywodzący ramienia. Mimo to zespół Polanda nie stanowi tak dużego problemu dla mężczyzn, jak dla kobiet, u których ma istotny wpływ na wygląd sylwetki.
Na czym polega leczenie zespołu Polanda?
Zespół Polanda leczy się chirurgicznie poprzez wszczepienie endoprotezy piersiowej (implantu). Należy mieć jednak na uwadze, że po pewnym czasie, może pojawić się konieczność wymiany implantu, na przykład na większy. Reoperację wykonuje się również z powodu zmian, które mogą pojawić się wokół takiej endoprotezy. Przygotowanie do zabiegu wiąże się z wieloetapowym postępowaniem. Konieczne jest m.in. wytworzenie specjalnej kieszeni skórnej przy pomocy ekspandera tkankowego, czyli urządzenia rozciągającego skórę i dopiero w drugim etapie można wszczepić endoprotezę.
Czy gruczoł piersiowy może się powiększyć samoistnie?
Jeżeli u Pacjentki z zespołem Polanda występuje gruczoł szczątkowy, to może okazać się, że w późniejszym czasie, po okresie dojrzewania, gdy kobieta będzie w ciąży, pierś powiększy się samoistnie pod wpływem zmian hormonalnych. Nie ma jednak szans na to, aby gruczoł osiągnął normalne rozmiary. Czasami w takich sytuacjach zalecane jest usunięcie endoprotezy, ale są to rzadkie przypadki.
Takie zabiegi, jak wszczepienie endoprotezy gruczołu piersiowego, wykonujemy w Model Med. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą naszej kliniki: https://www.modelmed.pl/kontakt/
Zostaw komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Podziel się swoim zdaniem.