Przykurcz Dupuytrena – mało inwazyjne metody leczenia

Za złoty standard w leczeniu przykurczu Dupuytrena uznaje się tradycyjny zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu przerosłych tkanek na dłoni i palcach. Skuteczność metod mniej inwazyjnych stawiana jest pod znakiem zapytania. Istnieje cała gama technik, którymi może posłużyć się chirurg, aby odprowadzić przykurcz Dupuytrena. Tymczasem lekarze wybierają zazwyczaj takie techniki, które są im najlepiej znane lub w danym przypadku mogą przynieść najlepszy rezultat.

Czym jest przykurcz Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena, który został nazwany imieniem Guillaume’a Dupuytrena, francuskiego chirurga z XIX wieku, to schorzenie, które przyczynia się do trwałego zniekształcenia dłoni, co może mieć znaczny wpływ na wykonywanie codziennych czynności. Schorzenie to dotyka około 2-12% populacji, przy czym częściej diagnozuje się je u mężczyzn niż u kobiet. Wynika z nieprawidłowego rozwoju tkanki bliznowatej w obrębie rozcięgna dłoniowego, które leży pomiędzy skórą a tkanką podskórną, a także strukturami mięśniowymi, naczyniami krwionośnymi i nerwami. Objawy przykurczu Dupuytrena charakteryzują się postępującym zgięciem palców, które z czasem się utrwala.

Na czym polegają mało inwazyjne metody leczenia przykurczu Dupuytrena?

Chociaż w przypadku przykurczu Dupuytrena chirurdzy najczęściej preferują radykalne, długotrwałe leczenie chirurgiczne, zdarzają się przypadki, w których nie jest ono wskazane. Takie zabiegi trwają często do dwóch godzin i są obarczone dużym ryzykiem powikłań, zwłaszcza gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na długotrwałą narkozę. W takim przypadku korzystniejsze okazuje się wykonanie drobnego zabiegu w miejscowym znieczuleniu, które polega na rozluźnieniu blizny poprzez nacięcie skóry lub przezskórnie – metodą igłową lub metodą cienkich, drobnych nacięć.

Czasami przy postępowaniu mniej inwazyjnym okazuje się, że odprowadzenie przykurczu prowadzi do powstania ubytku skórnego, najczęściej w centralnej części dłoni lub u podstawy palców. W takiej sytuacji konieczny jest przeszczep niewielkiego fragmentu skóry, który można pobrać z okolicy przedramienia. Takie postępowanie jest mało obciążające, a pozwala na poprawę chwytu i ogólnego funkcjonowania ręki. Co ważne, nie naraża Pacjenta na duży zabieg operacyjny, mogący stanowić ryzyko dla jego zdrowia.

W Model Med stosujemy różne techniki leczenia przykurczu Dupuytrena w zależności od potrzeb i stanu zdrowia Pacjenta. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą naszej kliniki: https://www.modelmed.pl/kontakt/

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *