Ból nadgarstka po urazie
Bardzo często, gdy boli nadgarstek, nie jesteśmy w stanie ustalić jego przyczyny. Z kolei, gdy możemy określić powód dolegliwości, to najczęściej jest to uraz podczas upadku, pociągnięcia lub szarpnięcia ręki (np. przez psa na spacerze). Zdarza się również, że przyczyną bólu jest długotrwałe wykonywanie pewnych czynności, których na co dzień się nie wykonuje. Ból nadgarstka po urazie wynika z uszkodzenia ścięgien prostowników, rzadziej zginaczy. Źródłem dolegliwości mogą być na przykład ścięgna odwodziciela kciuka i prostownika długiego.
Niezbędna diagnostyka nadgarstka po urazie
Jeżeli doszło do urazu spowodowanego np. podparciem się podczas upadku, a co gorsza w nadgarstku wyraźnie „chrupnęło”, nie można pozostawić tego bez dalszej diagnostyki. Podstawą jest wykonanie badania rentgenowskiego (RTG) i sprawdzenie, czy w strukturze kostnej nie ma uszkodzeń. W drugiej kolejności wykonuje się badanie ultrasonograficzne, które jest w stanie wykazać, m.in. czy w aparacie więzadłowym lub też w pochewkach ścięgnistych występuje jakieś uszkodzenie, płyn bądź obrzęk, które mogą odpowiadać za dolegliwości odczuwane przez Pacjenta.
Jeśli po wykonaniu podstawowych badań obrazowych w dalszym ciągu nie ma pewności, co się dzieje w obrębie nadgarstka, wtedy należy rozważyć konsultację na wyższym poziomie specjalizacyjnym i zgłosić się do chirurga ręki. Może bowiem okazać się, że potrzebne są takie badania diagnostyczne, jak tomografia nadgarstka (jeśli jest podejrzenie uszkodzenia kostnego) czy badanie rezonansu magnetycznego z podaniem kontrastu lub bez. Są to badania wymagające wysokospecjalistycznych pracowni, a ich interpretacją zajmują się specjaliści z zakresu chirurgii ręki.
Ból nadgarstka po urazie – czego nie robić?
Lekceważenie objawów czy to przez Pacjenta, czy też przez lekarza, może doprowadzić do rozwoju przewlekłej choroby i konieczności leczenia w niekorzystnych warunkach tzw. zastarzałych urazów. Dlatego, gdy ból cały czas się utrzymuje, mimo że zdjęcia RTG nie wykazują żadnych zmian w strukturach kostnych, nie należy rezygnować z dalszej diagnostyki. Jeśli mamy do czynienia z lekarzem, który upiera się przy tym, że nic złego się nie dzieje, a dolegliwości nie mijają, niezbędna jest wysokospecjalistyczna konsultacja u chirurga ręki.
Wszystkie domowe metody na ból nadgarstka, prowadzące do zmniejszenia obrzęku i złagodzenia bólu, są potrzebne, ponieważ zmniejszają dolegliwości, ale równocześnie należy przeprowadzić dokładną diagnostykę, aby postawić rozpoznanie oraz wdrożyć właściwe leczenie. Specjaliści z naszej kliniki często spotykają się z Pacjentami, którzy po licznych wizytach u lekarzy pierwszego kontaktu, ortopedów i rehabilitantów, nie uzyskali poprawy, a wręcz pogorszenie objawów. Rutynowe leczenie wdrażane jest zazwyczaj bez wykonania szczegółowych badań i polega na zastosowaniu doraźnych leków i zabiegów, poprawiających kondycję, zmniejszających dolegliwości, ale nie rozwiązujących pierwotnej przyczyny bólu nadgarstka. Po miesiącach takiego bezskutecznego działania często okazuje się, że Pacjent ma chorobę Kienbocka, czyli jałową martwicę kości księżycowatej lub chorobę de Quervaina, czyli przewlekłe zapalenie pierwszego przedziału mięśni prostowników.
Zostaw komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Podziel się swoim zdaniem.