Zmniejszanie piersi
Zagadnienie zmniejszania piersi można podzielić na 2 grupy:
- w jednej mieszczą się przypadki piersi olbrzymich, które tworzą się w okresie pokwitania i rosną do wieku dojrzałego, osiągając czasami ciężar kilku kilogramów na jedna pierś. Podobnie rzecz może się mieć po porodzie, kiedy nie następuje inwolucja (naturalne zmniejszenie piersi) po okresie karmienia. W obu tych przypadkach piersi stanowią problem zarówno estetyczny jak i w większości przypadków – medyczny. Ciężar olbrzymich piersi powoduje zaburzenie statyki i obciąża kręgosłup. Jest to tez istotnym wskazaniem do korekcji piersi poprzez zmniejszenie wielkości gruczołu i usuniecie nadmiaru skóry. U pacjentek, które nie rodziły dziecka a maja zamiar urodzić i karmić je, stanowi to problem szczególny i powinno być przedmiotem kompromisu pomiędzy wielkością redukcji a pełną zdolnością do laktacji i karmienia piersią.
- drugą grupę stanowią przypadki opadnięcia piersi, których gruczoł po okresie karmienia ulega inwolucji a pokrycie skórne nie zmniejsza się. W takim przypadku brodawka sutkowa wraz z gruczołem są przemieszczone ku dołowi, co zaburza symetrie i estetykę sylwetki. Istnieje wiele technik chirurgicznych pozwalających na przywrócenie prawidłowego przywrócenia gruczołu oraz uzyskanie jego optymalnej wielkości. Mogą się one wiązać z częściową redukcją gruczołu i usunięciem nadmiaru skóry także z użyciem endoprotezy silikonowej poprawiającej wygląd profilowy i objętość biustu. Trzeba podkreślić, że wszelkie typy tych zabiegów związane są z powstawaniem blizn wokół brodawki i jej otoczki a także w okolicy podpiersiowej. Szczególny przypadek stanowią zabiegi odjęcia gruczołu piersiowego z dostępu odległego (pachowego) i rekonstrukcji piersi endoprotezą.
Szczegóły postępowania, zakres, niezbędny czas leczenia oraz spodziewany wynik jak i możliwe powikłania powinny być szczegółowo omówione w czasie konsultacji przedoperacyjnej. Pacjenci poddający się takiemu zabiegowi muszą mieć świadomość, że jest to działanie inwazyjne, naruszające ciągłość tkanek i mogące pociągać za sobą powikłania oraz konsekwencje np. w postaci blizn, które trzeba umieć ukrywać.