Opadanie policzków

Najbardziej rzucająca się w oczy zmiana dotycząca starzenia się skóry twarzy, widoczna jest pod postacią zniekształcenia owalu twarzy, która w dolnej części przybiera kształt prostokątny. Nadmiar skóry i tkanki podskórnej opadając siłą ciążenia, pogrubia fałd nosowo-wargowy i tworzy poduszeczkę w okolicy żuchwy. Zwykle towarzyszy temu zwiotczenie skóry szyi. Niewielkie zmiany – w początkowym okresie – mogą być korygowane poprzez mało inwazyjne podniesienie policzków – czyli poprzez wszczepienie tak zwanych złotych nici. Poważniejsze zmiany wymagają zabiegu podniesienia mięśni szyi i policzków (tzw. lifting), czasami także skroni i czoła, wraz z pokrywającą je skórą oraz usunięcia jej nadmiaru. Jest to rozległy zabieg chirurgiczny, który powinien być wykonywany w specjalistycznych ośrodkach i przez doświadczonych chirurgów. W klinice Model Med zabieg taki może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym a przy rozleglejszych zmianach w znieczuleniu miejscowym połączonym z ogólnym znieczuleniem krótkotrwałym lub w pełnym znieczuleniu ogólnym. Ten ostatni tryb postępowania zwykle wymaga 24-godzinnej hospitalizacji.

Lifting policzków jest procedurą wymagającą około 2 tygodni czasu potrzebnego na zagojenie ran oraz ustąpienie krwiaków pooperacyjnych, które w mniejszym lub większym zakresie występują prawie zawsze. Preferujemy postępowanie wymagające bardzo szczegółowej hemostazy (zatamowania krwawienia z drobnych naczyń) oraz 24-godzinnego drenażu ran w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zmniejszenia krwiaków.

Szczegóły postępowania, zakres, niezbędny czas leczenia oraz spodziewany wynik jak i możliwe powikłania powinny być szczegółowo omówione w czasie konsultacji przedoperacyjnej. Pacjenci poddający się takiemu zabiegowi muszą mieć świadomość, że jest to działanie inwazyjne, naruszające ciągłość tkanek i mogące pociągać za sobą powikłania oraz konsekwencje np. w postaci blizn, które trzeba umieć ukrywać