Naczyniaki – rodzaje, leczenie

Naczyniaki to zmiany naczyniowe, które pojawiają się najczęściej we wczesnym okresie rozwojowym. Dziecko przeważnie rodzi się już z tzw. znamieniem naczyniowym. Czasami rozwija się ono i uwidacznia w okresie niemowlęcym, rzadko w wieku późniejszym. Jakie są rodzaje zmian naczyniowych i na czym polega ich leczenie? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej

Guzy rąk – rodzaje, diagnostyka

Guzy ręki występują najczęściej jako zmiany łagodne. Odsetek złośliwych zmian nowotworowych jest tak niski, że w praktyce większości chirurgów ręki stanowi on margines rzędu poniżej jednego procenta wszystkich przypadków. Nie oznacza to jednak, że guzy rąk można lekceważyć. Jakie są rodzaje zmian guzowatych na rękach i dlaczego należy zgłaszać się z nimi do lekarza? Wyjaśnia dr n. med. Tomasz Matuszewski.

Czytaj dalej

Rekonstrukcja ścięgien prostowników

Uszkodzenia ścięgien prostowników mogą przyczynić się do poważnych dysfunkcji w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie chirurgiczne jest szansą na odzyskanie sprawności. Co warto wiedzieć na temat rekonstrukcji ścięgien prostowników? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej

Urazowa amputacja palca. Zaopatrzenie chirurgiczne i co dalej?

Utrata palca to dla wielu osób cios. Na szczęście za sprawą doświadczonych chirurgów ręki w niektórych sytuacjach można uratować palec, wykonując tzw. replantację, a gdy nie jest to możliwe – przygotować protezę estetyczną, która do złudzenia przypomina prawdziwe palce. Na czym polega zaopatrzenie chirurgiczne po urazowej amputacji palca? Wyjaśnia specjalista chirurgii ręki dr n. med. Tomasz Matuszewski.

Czytaj dalej

proteza ręki Warszawa

Standardowa proteza ręki a proteza bioniczna

Amputacja ręki lub jej części stanowi dla pacjenta poważny problem natury fizycznej i psychicznej. U wielu pacjentów pojawia się silne poczucie utraty części ciała, zwane zespołem poamputacyjnym. Chirurdzy ręki koncentrują się na możliwości przywrócenia funkcji ręki lub takiego zaopatrzenia problemu, żeby pacjent mógł sprawnie funkcjonować zarówno w społeczeństwie, jak i w swoim codziennym życiu. Celem protezy ręki jest zrekompensowanie utraconej kończyny w jak największym stopniu.

Czytaj dalej

zcn - leczenie Warszawa

Objawy zespołu cieśni nadgarstka. Czy jeżeli mam takie objawy, to znaczy, że to schorzenie mnie dotyczy?

Na temat zespołu cieśni nadgarstka funkcjonuje wiele mitów. Objawy takich dolegliwości, jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów czy ucisk nerwu w kręgosłupie szyjnym, często interpretowane są jako zespół cieśni nadgarstka. Tymczasem schorzenie to wynika z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, a jego głównym symptomem jest drętwienie palców. Na co zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy u siebie zespół cieśni nadgarstka? Jak odróżnić je od innych schorzeń?

Czytaj dalej

Czym jest chirurgia ręki i jakie schorzenia pozwala wyleczyć?

Chirurgia ręki to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem chorób, urazów, zniekształceń pourazowych oraz wad wrodzonych rąk. Metodami chirurgicznymi i zachowawczymi.

Czytaj dalej

Zespół cieśni nadgarstka – kto jest najbardziej narażony na to schorzenie?

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, dotykający od 3 do 5% populacji, a w niektórych źródłach szacowany nawet na 10%. U znakomitej większości pacjentów z rozpoznanym zespołem cieśni nadgarstka nie można ustalić jednoznacznej przyczyny uciśnięcia nerwu pośrodkowego, co jest istotą tego schorzenia. Ponad połowę pacjentów stanowią kobiety w wieku menopauzalnym, a także kobiety w wieku okołoporodowym. Inne możliwe przyczyny tej dolegliwości to praca z narzędziami drgającymi czy długotrwała niekontrolowana pozycja nadgarstków (np. przy pracy komputerowej). Wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj dalej

Jak skutecznie leczyć przykurcz Dupuytrena?

Jak skutecznie leczyć przykurcz Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena to schorzenie prowadzące do poważnych deformacji dłoni, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio dobrane leczenie spowalnia postęp choroby i niweluje uciążliwe objawy. Dowiedz się, jakie są możliwości terapii i czy zawsze konieczna jest operacja.

Czytaj dalej

wady wrodzone u noworodków - leczenie

Dodatkowy palec u noworodka, czyli polidaktylia

Dodatkowy palec u noworodka budzi niepokój rodziców. Dlatego warto podkreślić, że tzw. polidaktylia najczęściej nie wskazuje na żadną poważną chorobę, choć zawsze wymaga szczegółowej diagnostyki. Polidaktylię leczy się chirurgicznie. W klinice Model Med korekcję dodatkowych palców wykonuje dr n. med Tomasz Matuszewski – doświadczony ortopeda chirurg ręki i specjalista chirurgii plastycznej.

Czytaj dalej