Ból nadgarstka po urazie

Bardzo często, gdy boli nadgarstek, nie jesteśmy w stanie ustalić jego przyczyny. Z kolei, gdy możemy określić powód dolegliwości, to najczęściej jest to uraz podczas upadku, pociągnięcia lub szarpnięcia ręki (np. przez psa na spacerze). Zdarza się również, że przyczyną bólu jest długotrwałe wykonywanie pewnych czynności, których na co dzień się nie wykonuje. Ból nadgarstka po urazie wynika z uszkodzenia ścięgien prostowników, rzadziej zginaczy. Źródłem dolegliwości mogą być na przykład ścięgna odwodziciela kciuka i prostownika długiego.

Czytaj dalej

Spontaniczny ból nadgarstka

Ból nadgarstka może pojawić się po urazie lub bez konkretnej przyczyny. Lokalizuje się w centralnej części nadgarstka, wokół nadgarstka, po stornie promieniowej, po stronie łokciowej lub po stronie grzbietowej nadgarstka. Wszystko zależy od tego, jaka patologia leży u jego podłoża. Warto wiedzieć, że istnieją pewne wspólne cechy i zasady postępowania przy bólu nadgarstka niezależnie od jego przyczyny.

Czytaj dalej

Amputacja opuszki palca u dzieci

Utrata opuszki palca to traumatyczne przeżycie dla dziecka i ogromne zmartwienie dla rodziców. Opiekunowie przejmują się przyszłością swojej pociechy – zwłaszcza tym, czy jest szansa, że palec nie będzie utrudniał dziecku normalnego funkcjonowania na co dzień w szkole i w późniejszym wieku w pracy. Szanse na zachowanie funkcjonalności i estetyki palca zależą przede wszystkim od rodzaju urazu, czy palec uległ zmiażdżeniu, a opuszka oderwana. Co należy wiedzieć o amputacji opuszki palca u dzieci?

Czytaj dalej

Amputacja opuszki i paliczka dalszego u dorosłych

Amputacja palca u dorosłych najczęściej dotyczy urazów zawodowych, które zdarzają się tam, gdzie obsługiwane są maszyny wirujące albo urządzenia tnące, mogące wciągnąć rękę i spowodować uszkodzenie opuszek palców. Urazy tego rodzaju zdarzają się również u osób, które próbują samodzielnie naprawiać niektóre sprzęty domowe, np. pralkę, która w tylnej części posiada wirnik. Wypadki tego rodzaju zdarzają się również podczas obsługi kosiarki ogrodowej albo naprawy wirnika przy chłodnicy samochodowej. Jak wygląda postępowanie chirurgiczne po urazie opuszki i paliczka dalszego u dorosłych?

Czytaj dalej

Rekonstrukcja nerwu w zależności od rodzaju pierwotnego uszkodzenia

Konieczność rekonstrukcji nerwu pojawia się najczęściej po poważnym urazie – złamaniu, przecięciu lub stłuczeniu ręki. Zabieg ten wykonuje się czasem również w celu regeneracji tkanek uszkodzonych na skutek występowania zespołu uciskowego, np. zespołu cieśni nadgarstka. Na czym polega leczenie rekonstrukcyjne nerwów obwodowych?

Czytaj dalej

Pourazowe ubytki na stopie – leczenie

Ubytki na stopie mogą wystąpić na skutek urazów lub procesów chorobowych toczących się obrębie kończyn dolnych. Są to skomplikowane urazy, które wymagają złożonego i długotrwałego leczenia. Jak wygląda powstępowanie w przypadku ubytków skóry stóp?

Czytaj dalej

Poranna sztywność rąk – przyczyny, objawy, leczenie

Poranna sztywność rąk może być konsekwencją zmian zapalnych, tkankowych, hormonalnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a także zachodzącego w organizmie procesu autoimmunologicznego. Jakie choroby mogą być związane z tą przypadłością? Jak łagodzić dolegliwości związane ze sztywnością stawów dłoni?

Czytaj dalej

Zmiany skórne – jak pozbyć się niechcianych znamion i brodawek?

Różnego rodzaju zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele – zarówno na twarzy, jak i na owłosionej skórze głowy czy klatce piersiowej. Niektóre znamiona i pieprzyki towarzyszą nam od urodzenia. Wiele zmian na skórze pojawia się w ciągu całego życia. Liczna grupa wykwitów skórnych powstaje na skutek starzenia się organizmu. Część zmian nie ma żadnego wpływu na zdrowie, będąc po prostu niegroźną anomalią w budowie skóry w danym miejscu. Są jednak takie zmiany, które ze względu na swój kształt i zabarwienie budzą niepokój pacjentów i wymagają weryfikacji lekarskiej. Co warto wiedzieć na temat usuwania zmian skórnych? Wyjaśnia dr n. med. Tomasz Matuszewski.

Czytaj dalej

Naczyniaki – rodzaje, leczenie

Naczyniaki to zmiany naczyniowe, które pojawiają się najczęściej we wczesnym okresie rozwojowym. Dziecko przeważnie rodzi się już z tzw. znamieniem naczyniowym. Czasami rozwija się ono i uwidacznia w okresie niemowlęcym, rzadko w wieku późniejszym. Jakie są rodzaje zmian naczyniowych i na czym polega ich leczenie? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej

Guzy rąk – rodzaje, diagnostyka

Guzy ręki występują najczęściej jako zmiany łagodne. Odsetek złośliwych zmian nowotworowych jest tak niski, że w praktyce większości chirurgów ręki stanowi on margines rzędu poniżej jednego procenta wszystkich przypadków. Nie oznacza to jednak, że guzy rąk można lekceważyć. Jakie są rodzaje zmian guzowatych na rękach i dlaczego należy zgłaszać się z nimi do lekarza? Wyjaśnia dr n. med. Tomasz Matuszewski.

Czytaj dalej