leczenie ścięgien Warszawa

Rekonstrukcja ścięgien zginaczy – przeszczep ścięgna i zastosowanie wyciągu dynamicznego Kleinerta

Uszkodzenie ścięgien zginaczy to problem, który może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie ręki. Skuteczne leczenie tego rodzaju urazów wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu medycznego, ale również doświadczonego personelu medycznego. W niniejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo postępowaniu w przypadkach uszkodzenia ścięgien zginaczy, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania wyciągu dynamicznego Kleinerta, który jest kluczowym elementem rehabilitacji po przeszczepie ścięgien.

Czytaj dalej

chirurgia ręki Warszawa

Chirurgia ręki u muzyków – leczenie chorób i urazów ręki

Anatomia i fizjologia ręki jest u muzyków taka sama, jak u innych osób. Różnica polega na tym, że mają oni zupełnie inny stosunek do ręki, która jest dla nich narzędziem pracy czy uprawiania sztuki. Dlatego leczenie chorób i urazów ręki u artystów muzyków jest dla specjalistów wyjątkowo wymagające. Urazy ręki mogą bowiem oddziaływać nie tylko na stan zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Zaburzenia w funkcjonowaniu ręki uniemożliwiają w niektórych przypadkach realizację planów artystycznych i powodują poważne życiowe perturbacje.

Czytaj dalej

Choroba Peyroniego – czym jest? Jak wygląda leczenie?

Choroba Peyroniego to przykurcz penisa spowodowany bliznowaceniem osłonek ciał jamistych, co prowadzi do nieprawidłowego zgięcia prącia. Dolegliwość ta utrudnia, a często wręcz uniemożliwia odbywanie stosunków seksualnych. W niniejszym artykule przybliżamy istotę tego schorzenia oraz wyjaśniamy, na czym polega leczenie chirurgiczne, którego celem jest przywrócenie komfortu życia.

Czytaj dalej

Przykurcz Dupuytrena – mało inwazyjne metody leczenia

Za złoty standard w leczeniu przykurczu Dupuytrena uznaje się tradycyjny zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu przerosłych tkanek na dłoni i palcach. Skuteczność metod mniej inwazyjnych stawiana jest pod znakiem zapytania. Istnieje cała gama technik, którymi może posłużyć się chirurg, aby odprowadzić przykurcz Dupuytrena. Tymczasem lekarze wybierają zazwyczaj takie techniki, które są im najlepiej znane lub w danym przypadku mogą przynieść najlepszy rezultat.

Czytaj dalej

Zespół Polanda – niedorozwój mięśnia piersiowego

W XIX wieku niemiecki chirurg, Karl Poland, odkrył zespół wad rozwojowych, charakteryzujący się brakiem lub niedorozwojem mięśnia piersiowego większego. Zazwyczaj diagnozowane w okresie niemowlęcym lub dzieciństwie, schorzenie to może mieć różne oblicza – od subtelnych różnic w wyglądzie obu piersi po znaczące wady budowy nie tylko w obrębie klatki piersiowej, ale też ręki. Pomimo iż zespół Polanda postrzegany jest głównie jako wada estetyczna, jego wpływ na jakość życia Pacjenta jest nie do przecenienia. W artykule wyjaśniamy, jak przy pomocy zaawansowanych technik chirurgicznych, można zniwelować asymetrię klatki piersiowej i przywrócić Pacjentowi pewność siebie.

Czytaj dalej

Ból nadgarstka po urazie

Bardzo często, gdy boli nadgarstek, nie jesteśmy w stanie ustalić jego przyczyny. Z kolei, gdy możemy określić powód dolegliwości, to najczęściej jest to uraz podczas upadku, pociągnięcia lub szarpnięcia ręki (np. przez psa na spacerze). Zdarza się również, że przyczyną bólu jest długotrwałe wykonywanie pewnych czynności, których na co dzień się nie wykonuje. Ból nadgarstka po urazie wynika z uszkodzenia ścięgien prostowników, rzadziej zginaczy. Źródłem dolegliwości mogą być na przykład ścięgna odwodziciela kciuka i prostownika długiego.

Czytaj dalej

Spontaniczny ból nadgarstka

Ból nadgarstka może pojawić się po urazie lub bez konkretnej przyczyny. Lokalizuje się w centralnej części nadgarstka, wokół nadgarstka, po stornie promieniowej, po stronie łokciowej lub po stronie grzbietowej nadgarstka. Wszystko zależy od tego, jaka patologia leży u jego podłoża. Warto wiedzieć, że istnieją pewne wspólne cechy i zasady postępowania przy bólu nadgarstka niezależnie od jego przyczyny.

Czytaj dalej

Amputacja opuszki palca u dzieci

Utrata opuszki palca to traumatyczne przeżycie dla dziecka i ogromne zmartwienie dla rodziców. Opiekunowie przejmują się przyszłością swojej pociechy – zwłaszcza tym, czy jest szansa, że palec nie będzie utrudniał dziecku normalnego funkcjonowania na co dzień w szkole i w późniejszym wieku w pracy. Szanse na zachowanie funkcjonalności i estetyki palca zależą przede wszystkim od rodzaju urazu, czy palec uległ zmiażdżeniu, a opuszka oderwana. Co należy wiedzieć o amputacji opuszki palca u dzieci?

Czytaj dalej

Amputacja opuszki i paliczka dalszego u dorosłych

Amputacja palca u dorosłych najczęściej dotyczy urazów zawodowych, które zdarzają się tam, gdzie obsługiwane są maszyny wirujące albo urządzenia tnące, mogące wciągnąć rękę i spowodować uszkodzenie opuszek palców. Urazy tego rodzaju zdarzają się również u osób, które próbują samodzielnie naprawiać niektóre sprzęty domowe, np. pralkę, która w tylnej części posiada wirnik. Wypadki tego rodzaju zdarzają się również podczas obsługi kosiarki ogrodowej albo naprawy wirnika przy chłodnicy samochodowej. Jak wygląda postępowanie chirurgiczne po urazie opuszki i paliczka dalszego u dorosłych?

Czytaj dalej

Rekonstrukcja nerwu w zależności od rodzaju pierwotnego uszkodzenia

Konieczność rekonstrukcji nerwu pojawia się najczęściej po poważnym urazie – złamaniu, przecięciu lub stłuczeniu ręki. Zabieg ten wykonuje się czasem również w celu regeneracji tkanek uszkodzonych na skutek występowania zespołu uciskowego, np. zespołu cieśni nadgarstka. Na czym polega leczenie rekonstrukcyjne nerwów obwodowych?

Czytaj dalej