Spontaniczny ból nadgarstka
Ból nadgarstka może pojawić się po urazie lub bez konkretnej przyczyny. Lokalizuje się w centralnej części nadgarstka, wokół nadgarstka, po stornie promieniowej, po stronie łokciowej lub po stronie grzbietowej nadgarstka. Wszystko zależy od tego, jaka patologia leży u jego podłoża. Warto wiedzieć, że istnieją pewne wspólne cechy i zasady postępowania przy bólu nadgarstka niezależnie od jego przyczyny.
Co robić, gdy boli nadgarstek?
Jak informuje dr Tomasz Matuszewski z Model Med w Warszawie, Pacjent powinien w pewnym zakresie zdiagnozować się sam. Przede wszystkim musi określić, kiedy pojawia się u niego spontaniczny ból nadgarstka – czy wtedy, gdy intensywnie porusza ręką i nadgarstek pracuje, czy wtedy, gdy odpoczywa, a nadgarstek jest nieruchomy, a najdrobniejsza nawet zmiana pozycji wywołuje ból. Istotne jest również ustalenie, czy ból pojawia się w nocy, czy w ciągu dnia. Należy wykluczyć przy tym dolegliwości związane z przeciążeniem ścięgien i urazem.
Jak radzić sobie z bólem nadgarstka? Po pierwsze, odciążyć nadgarstek, rezygnując z dźwigania ciężkich przedmiotów i wykonywania intensywnych ruchów zgięcia i prostowania. Jeśli pojawia się ból nadgarstka, należy zrezygnować na przykład z malowania ścian w domu albo przybijania gwoździ, ponieważ są to czynności, które wymuszają nienaturalny ruch nadgarstka, mogący potęgować dolegliwości.
Diagnostyka i leczenie spontanicznego bólu nadgarstka
Zgłaszając się do lekarza, trzeba zachować czujność i nie dać się zbyć stwierdzeniami, że „jest to niegroźna dolegliwość i szybko przejdzie” albo „nadgarstek należy posmarować maścią i obserwować, co się dalej będzie działo”. Czasem takie działania przynoszą pewne rezultaty, ale jeśli w dłuższym okresie nie pojawia się poprawa, niezbędna jest dokładna diagnostyka.
Gdy pojawia się spontaniczny ból nadgarstka, podstawowym badaniem jest prześwietlenie rentgenowskie (RTG) obu rąk, tzw. porównawcze. Zdjęcia wykonuje się w dwóch projekcjach: przednio-tylnej oraz bocznej. RTG stanowi punkt wyjścia w diagnostyce kości i stawów. Innym badaniem, bardziej zaawansowanym, jest USG nadgarstka. Badanie ultrasonograficzne wykonane przez doświadczonego diagnostę może przynieść bardzo szybkie rozpoznanie problemu i w związku z tym – wskazania do dalszej diagnostyki bądź leczenia. Jeżeli natomiast lekarz ortopeda, niebędący specjalistą z zakresu chirurgii ręki, zaproponuje iniekcję leku przeciwzapalnego albo rehabilitację „w ciemno” (bez wcześniejszej diagnostyki), należy być czujnym. Terapię można rozpocząć dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań obrazowych i trafnym zdiagnozowaniu problemu.