Pourazowe ubytki na stopie – leczenie

Ubytki na stopie mogą wystąpić na skutek urazów lub procesów chorobowych toczących się obrębie kończyn dolnych. Są to skomplikowane urazy, które wymagają złożonego i długotrwałego leczenia. Jak wygląda powstępowanie w przypadku ubytków skóry stóp?

Ubytki skóry stóp – przyczyny

Pourazowe ubytki na stopie związane są z przebytymi ciężkimi urazami. Najczęściej dochodzi nie tylko do ubytku skóry, ale również do uszkodzenia tkanek kostnych (złamania, zmiażdżenia lub ubytku). Gojenie ubytków na stopie jest trudne, zwłaszcza u osób starszych, u których może występować zmniejszenie przepływu krwi z powodu zwężenia naczyń lub z powodu zmian cukrzycowych. Często zdarza się, że w trakcie gojenia skóry po przebytym urazie (nawet w miejscu wygojonej blizny), powstaje owrzodzenie.

Kompleksowe leczenie ubytków skóry

Leczenie ubytków na stopie jest bardzo trudne i wymaga złożonego postępowania, składającego się z leczenia przeciwzapalnego i chirurgicznej rekonstrukcji. Leczenie ubytków na stopach zawsze rozpatruje się w zespołach wielospecjalistycznych, pod okiem:

  • bakteriologa;
  • diabetologa (jeżeli mamy do czynienia z pacjentem cukrzycowym) – pomaga ustawić leczenie cukrzycy zarówno w okresie przygotowawczym, jak i pooperacyjnym;
  • ortopedy – określa zakres konieczności usunięcia martwej kości czy oczyszczenia rany;
  • chirurga rekonstrukcyjnego – planuje odpowiednie pokrycie ubytku tkankowego.

Leczenie przeciwzapalne i poprawa krążenia

Jeżeli ubytek na stopie czy owrzodzenie uległo głębokiemu zakażeniu, które sięga tkanki kostnej, priorytetem w leczeniu jest uzyskanie wyjałowienia takiej rany – opanowanie procesu zapalnego zarówno w kości, jak i w tkankach otaczających. Może wiązać się to z koniecznością zabiegów oczyszczających oraz precyzyjną, celowaną antybiotykoterapią o szerokim spektrum. Leczenie ubytków na stopie polega również na ustabilizowaniu krążenia poprzez podawanie leków poprawiających krążenie czy korzystanie z komory hiperbarycznej.

Leczenie chirurgiczne ubytków na stopie

W momencie uzyskania poprawy bakteriologicznej ran i przywrócenia prawidłowego krążenia przychodzi moment na pokrycie ubytku skórnego. Gdyby było to inne miejsce na ciele, najprostszym rozwiązaniem byłoby pokrycie wolnym przeszczepem skóry pobranym z odległego miejsca. Ubytki na stopie są jednak najczęściej zlokalizowane w miejscach, które są miejscami oporowymi – występują tam, gdzie stopa opiera się o podłoże. W takich miejscach pokrycie skórne musi być grube, trwałe i na tyle dobrze ukrwione, żeby przeżyć i nie doprowadzić do wtórnej infekcji lub owrzodzenia.

Wybór rodzaju płatu zależy zarówno od lokalizacji ubytku, jak i od możliwości technicznych oraz armamentarium chirurga. Przeszczepy skórne wykorzystywane do pokrycia ubytku na stopie to m.in.:

  • miejscowy płat;
  • płat wyspowy uszypułowany na naczyniach, przeniesiony np. z grzbietu stopy na jej krawędź lub podeszwę;
  • płat z odległego miejsca przeniesiony z zespoleniem naczyniowym.

Należy pamiętać o tym, że przeszczep skóry wykonuje się dopiero po całkowitym opanowaniu stanu zapalnego. Prawidłowa i celowana antybiotykoterapia jest w tym przypadku kluczowa, ponieważ daje szansę powodzenia leczenia zmian zapalnych kości.

Model Med to miejsce, którego domeną jest leczenie chirurgiczne urazów kończyn. Zachęcamy do zapoznania się z zakresem naszych usług i umówienia się na konsultację: https://www.modelmed.pl/kontakt/

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *