Poranna sztywność rąk – przyczyny, objawy, leczenie

Poranna sztywność rąk może być konsekwencją zmian zapalnych, tkankowych, hormonalnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a także zachodzącego w organizmie procesu autoimmunologicznego. Jakie choroby mogą być związane z tą przypadłością? Jak łagodzić dolegliwości związane ze sztywnością stawów dłoni?

Sztywność rąk w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Sztywność rąk jest jednym z wczesnych i istotnych diagnostycznie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Podobne dolegliwości pojawiają się w chorobach zwyrodnieniowych, dlatego rozróżnienie tych dwóch postaci schorzeń jest kluczowe. W chorobie zwyrodnieniowej stawy atakowane są wybiórczo, nie wszystkie naraz i brak jest symetryczności. Natomiast w RZS dolegliwości bólowe i sztywność są symetryczne, dotyczą wszystkich drobnych stawów rąk lub stóp.

Jeżeli pojawia się symetryczny ból stawów międzypaliczkowych palców i śródręcza oraz stawów stóp, nie należy poprzestać na domowych sposobach łagodzenia bólu, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Właściwą osobą, do której należy udać się w pierwszej kolejności jest lekarz POZ, który ma możliwość wykonania podstawowych badań biochemicznych, czyli parametrów stanu zapalnego (OB, CRP) oraz czynnika reumatoidalnego (RF). Niestety zdarza się, że mimo rozwoju RZS, obraz biochemicznych badań jest niejasny. Wówczas powinien wkroczyć reumatolog, który wykona pogłębioną diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie.

Sztywność rąk wynikające ze zwyrodnienia stawów

Z drugiej strony poranna sztywność rąk bardzo często oznacza zmiany zwyrodnieniowe. Są to zmiany, które powodują krótkookresowe stany zapalne stawów. Często towarzyszy im obrzęk i dotkliwy ból. Dolegliwości te stosunkowo szybko mijają. Mogą jednak pozostać po nich zgrubienia stawów, zniekształcenia, guzki. Stawem w ręce, który najbardziej jest narażony na zmiany zwyrodnieniowe i powoduje największe dolegliwości, jest staw śródręczno-nadgarstkowy, znajdujący się u podstawy kciuka. Jest on trzecim stawem u człowieka najczęściej leczonym chirurgicznie z powodu zmian zwyrodnieniowych.

Jeżeli proces chorobowy trwa długo albo dolegliwości nasilają się, niezbędne jest wykonanie przede wszystkim zdjęcia rentgenowskiego rąk, co może zlecić lekarz POZ. Drugie badanie to USG stawów ręki, które powinien wykonać doświadczony diagnosta, specjalizujący się w rozpoznawaniu chorób stawów. Badanie ultrasonograficzne pozwala na zweryfikowanie, czy mamy do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowymi, reumatoidalnymi czy innymi chorobami dotyczącymi stawów, które mogą wywoływać sztywność rąk.

Sztywność rąk a dna moczanowa

Zmiany stawowe, powodujące sztywność rąk, mogą też wynikać z nieprawidłowego metabolizmu kwasu moczowego i tworzenia się jego złogów. Choroba ta nazywana jest dną moczanową. Aby w porę zdiagnozować to schorzenie i uniknąć objawów stawowych, warto przy okazji rutynowych badań biochemicznych, badać poziom kwasu moczowego w organizmie. Jeśli parametr ten przekracza normy, należy zastosować odpowiednie modyfikacje dietetyczne, których celem jest ograniczenie i eliminacja produktów, zawierających zasady purynowe. Nadmiar tych substancji w diecie stanowi główną przyczynę odkładania się kwasu moczowego w stawach. Leczenie dny moczanowej obejmuje również farmakoterapię.

Sztywność rąk – rehabilitacja i ćwiczenia

W początkowym okresie rozwoju choroby dolegliwości związane z poranną sztywnością stawów można łagodzić za pomocą zabiegów rehabilitacyjnych. Czasami pomagają też kąpiele siarkowe, które można wykonywać samodzielnie w domu, korzystając ze specjalnych koncentratów siarki. Jeżeli oprócz sztywności porannej występuje wyraźny obrzęk, to korzystny może okazać się  poranny rozruch stawów, polegający na specjalnych ćwiczeniach, wykonywanych w ciepłej wodzie. Doskonałym sposobem na rozruszanie sztywnych stawów jest wyciskanie gąbki na przemian obiema rękami. Takie ćwiczenie świetnie poprawia ruchomość ręki i zmniejsza sztywność, pozwalając na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami: https://www.modelmed.pl/kontakt/

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *