Zmiany skórne – jak pozbyć się niechcianych znamion i brodawek?

Różnego rodzaju zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele – zarówno na twarzy, jak i na owłosionej skórze głowy czy klatce piersiowej. Niektóre znamiona i pieprzyki towarzyszą nam od urodzenia. Wiele zmian na skórze pojawia się w ciągu całego życia. Liczna grupa wykwitów skórnych powstaje na skutek starzenia się organizmu. Część zmian nie ma żadnego wpływu na zdrowie, będąc po prostu niegroźną anomalią w budowie skóry w danym miejscu. Są jednak takie zmiany, które ze względu na swój kształt i zabarwienie budzą niepokój pacjentów i wymagają weryfikacji lekarskiej. Co warto wiedzieć na temat usuwania zmian skórnych? Wyjaśnia dr n. med. Tomasz Matuszewski.

Kto zajmuje się leczeniem zmian skórnych?

Każdy pieprzyk, znamię, narośl o nietypowym wyglądzie trzeba skonsultować z odpowiednim specjalistą. W pierwszej kolejności kontrolą niepokojących zmian skórnych zajmują się lekarze dermatolodzy, którzy w diagnostyce posługują się nowoczesnymi metodami dermatoskopii w celu wnikliwej oceny charakteru tych zmian. Część wykwitów skórnych klasyfikowanych jest do usunięcia chirurgicznego lub niechirurgicznego.

Niechirurgiczne usunie zmian skórnych

Bardzo drobne zmiany, które nie wymagają kontroli onkologicznej, można usunąć za pomocą metod, polegających na ich zniszczeniu, np.: poprzez wypalenie (elektrokoagulacja, laserowe usuwanie zmian skórnych) czy wymrożenie. Każdy z tych zabiegów powoduje doszczętną destrukcję narośli skórnej, przez co nie ma możliwości pobrania wycinka do badania histopatologicznego, które pozwala na określenie w sposób obiektywny i naukowy, charakteru danej zmiany (czy jest ona łagodna, czy złośliwa).

Wiele zmian skórnych, zwłaszcza w okresie starzenia się skóry, ma podłoże wirusowe (np. brodawki wirusowe, tzw. kurzajki) lub wynika z rogowacenia związanego ze zwyrodnieniem komórek skóry. Zmiany te można leczyć przy pomocy wyżej wymienionych metod lub specjalnych preparatów przepisanych przez dermatologa. Można też usuwać je chirurgicznie – wówczas zostają one usunięte w całości i zmniejsza się ryzyko ich nawrotu.

Chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej

Zabieg chirurgiczny to jedyna metoda, która pozwala na doszczętne usunięcie znamienia i ocenę histopatologiczną pobranego materiału. Wycięcie zmiany skórnej z marginesem zdrowej tkanki daje odpowiedź na pytanie, czy ta zmiana ma jakiś wpływ na zdrowie pacjenta. Zmiany skórne, wymagające intensywnego leczenia onkologicznego, zdarzają się bardzo rzadko. Są to m.in. czerniak i rak kolczystokomórkowy skóry.

Po usunięciu chirurgicznym zawsze powstaje mniej lub bardziej wyraźny ślad. Widoczność i estetyka blizny po wycięciu zmiany skórnej zależą przede wszystkim od tego:

  • jaką techniką chirurgiczną został przeprowadzony zabieg,
  • jak została zaszyta rana,
  • jakie są indywidualne predyspozycje do gojenia się skóry u danego pacjenta.

Dlaczego warto rozważyć zabieg chirurgiczny?

Korzyści płynące z zabiegu chirurgicznego i badania histopatologicznego są nieocenione, zwłaszcza w przypadku osób, u których jest podejrzenie, że zmiana może mieć charakter nowotworowy. Ma to znaczenie nie tylko ściśle medyczne, ale też psychologiczne. Dzięki usunięciu i przebadaniu wycinka skóry, pacjent zyskuje pewność, że zmiana przestaje zagrażać jego zdrowiu i życiu.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami: https://www.modelmed.pl/kontakt/

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *