Naczyniaki – rodzaje, leczenie

Naczyniaki to zmiany naczyniowe, które pojawiają się najczęściej we wczesnym okresie rozwojowym. Dziecko przeważnie rodzi się już z tzw. znamieniem naczyniowym. Czasami rozwija się ono i uwidacznia w okresie niemowlęcym, rzadko w wieku późniejszym. Jakie są rodzaje zmian naczyniowych i na czym polega ich leczenie? Wyjaśniamy.

Rodzaje zmian naczyniowych

Naczyniaki występujące u dzieci to wypukłe, najczęściej duże i wyraźne zmiany naczyniowe o intensywnym, czerwonym zabarwieniu, sugerującym duży przepływ krwi wewnątrz. Tego rodzaju zmiany ulegają zwykle tak zwanej inwolucji w wieku około 3–4 lat lub nieco później. Dochodzi do zblednięcia takiej zmiany, wypukłość zmniejsza się i spłaszcza się, skóra w tym miejscu staje się lekko pomarszczona. Zwykle po naczyniaku pozostaje trwały ślad, ale jest on niewielki i z czasem można go skorygować.

Innym rodzajem częstych zmian naczyniowych są malformacje żylne, czyli nieprawidłowo zbudowane żyły, które tworzą duże, podskórne zbiorniki zalegającej krwi. Zmiany te mogą być na tyle duże, że uwypuklają skórę. Jednocześnie skóra w tych miejscach jest bardzo cienka, przez co malformacje żylne wyglądają jak sine wygórowania, które pod uciskiem spłaszczają się i ponownie wypełniają po ustąpieniu ucisku.

Leczenie naczyniaków

Zmiany naczyniowe często wymagają leczenia chirurgicznego. W przypadku naczyniaków ręki chirurg musi zabezpieczyć struktury istotne dla jej prawidłowej mechaniki. Alternatywną metodą leczenia naczyniaków jest tzw. obliteracja, czyli zamykanie przestrzeni wewnątrznaczyniowo. Metodę tę stosuje się zwłaszcza w przypadku naczyniaków jamistych i znamion naczyniowych. Obliteracja to metoda chemiczna, która polega na zastosowaniu preparatu, zarezerwowanego dawniej do leczenia kardiologicznego. Okazało się jednak, że substancja ta wykazuje również korzystne działanie na naczynia obwodowe i umożliwia zasklepianie zmian naczyniowych. Takie leczenie powinno zostać przeprowadzone w specjalnym ośrodku, który zajmuje się leczeniem naczyniaków. Skuteczność terapii zależy w dużej mierze od wiedzy i  doświadczenia zespołu oraz zakresu usług oferowanych przez takie miejsca.

Naczyniaki u dziecka – czy to powód do niepokoju?

Ze względu na jaskrawy kolor i często duże rozmiary, naczyniaki u dziecka budzą niepokój rodziców. Obawy te są uzasadnione, ponieważ zmiany te mogą nawet podczas błahego urazu zostać uszkodzone i spowodować dość znaczne krwawienie. Naczyniak u dziecka może znajdować się praktycznie wszędzie (na głowie, twarzy, ramionach, tułowiu) i w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Są jednak takie obszary, które wymagają bardziej szczegółowej kontroli ze względu na sąsiedztwo ważnych narządów, np. okolice oka, wnętrze ucha czy nos. Zmiany naczyniowe w tych miejscach wymagają pilnej kontroli lekarskiej, ponieważ ich uszkodzenie może spowodować poważne powikłania.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami: https://www.modelmed.pl/kontakt/

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *