Guzy rąk – rodzaje, diagnostyka
Guzy ręki występują najczęściej jako zmiany łagodne. Odsetek złośliwych zmian nowotworowych jest tak niski, że w praktyce większości chirurgów ręki stanowi on margines rzędu poniżej jednego procenta wszystkich przypadków. Nie oznacza to jednak, że guzy rąk można lekceważyć. Jakie są rodzaje zmian guzowatych na rękach i dlaczego należy zgłaszać się z nimi do lekarza? Wyjaśnia dr n. med. Tomasz Matuszewski.
Jakie są najczęstsze guzy ręki?
Najczęstszą zmianą, jaka pojawia się na ręce, jest guz, który tak naprawdę nie jest guzem, ale zbiornikiem płynu, którego wygląd zewnętrzny przypomina guza. Jest to charakterystyczne uwypuklenie tkanki na nadgarstku, występujące po stronie dłoniowej, czasami w okolicy podstawy palców. Taki guz to przestrzeń płynowa, otorbiona, wynikająca z uszkodzenia pochewki ścięgnistej lub stawu. Powstaje na skutek wzrostu ciśnienia podczas ruchu w stawie – na zewnątrz wciskana jest treść stawowa płynna, która nie może wrócić do stawu ze względu na mechanizm zastawkowy. Taki guz rośnie powoli i systematycznie, aż w pewnym momencie zaczyna przeszkadzać ze względu na swoje rozmiary i ograniczenie zakresu ruchu. Wówczas wymaga leczenia.
Innym guzem, który dość często się pojawia, jest guz, który wynika z rozrostu tkanek, ale nie jest to rozrost nowotworowy, tylko zapalny. Są to tak zwane guzy wielkokomórkowe, które wywodzą się z pochewek ścięgnistych lub z maziówki stawowej. Guz taki może rosnąć przez wiele lat, otaczając sąsiadujące tkanki. Zwykle jest dosyć dobrze odgraniczony od otoczenia, ale w pewnym momencie zaczyna sprawiać dolegliwości. Chirurgiczne leczenie takiego guza może sprawiać pewne kłopoty, ponieważ często wnika on pomiędzy istotne struktury (np. nerwy i naczynia krwionośne), utrudniając przeprowadzenie efektywnego zabiegu. Jest to guz łagodny, więc usunięcie go stanowi wyleczenie. Jego wadą jest jednak to, że ma tendencję do nawrotów.
Trzecia grupa zmian występujących w obrębie ręki to łagodne nowotwory, np. tłuszczaki, włókniaki czy kłębczaki (guzy wywodzące się z otoczki nerwu). Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie, które są małymi, ale bardzo dokuczliwymi zmianami. Silne dolegliwości wynikają z tego, że kłębczak jest mieszaniną zakończeń nerwowych i małych naczyń krwionośnych. Przy zmianach temperatury czy przy małym nawet naciśnięciu potrafi powodować bardzo silny ból. Niestety bardzo rzadko jest dobrze diagnozowany, przez co pacjenci dość długo zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Nowotworowe guzy ręki
Mimo że występują one rzadziej, należy wspomnieć o guzach nowotworowych ręki, do których należy czerniak, czyli zmiana guzowata lub płaska, intensywnie wybarwiona. Każde tego typu znamię barwnikowe, które pojawia się nagle, powiększa się, zmienia zabarwienie, powinno się bardzo dokładnie zbadać, aby wykluczyć nowotwór skóry. Są również inne postacie raka skóry, np. guzy, które objawiają się niegojącymi się ranami, występującymi najczęściej na grzbietach rąk lub na palcach. Wszystkie nowotwory skóry wymagają leczenia chirurgicznego.
Guzy na dłoni – kiedy do lekarza?
Każdy rodzaj guza ręki powinien budzić niepokój i skłaniać do wizyty u specjalisty. Nietypowe zmiany należy zdiagnozować i poddać odpowiedniemu leczeniu nie tylko ze względu na ryzyko choroby nowotworowej. Może bowiem okazać się, że wyhodowanie wielkiego guza spowoduje trudności w jego usunięciu w przyszłości. Im większa zmiana, tym większe ryzyko uszkodzenia istotnych części ręki podczas zabiegu chirurgicznego. Dlatego należy z niepokojącym guzkiem ręki zgłosić się do specjalisty w poradni chirurgii ręki i z nim omówić odpowiednią terapię.
Guzy rąk – diagnostyka
Większość guzów ręki można potwierdzić odpowiednimi badaniami obrazowymi, które pozwalają na ocenę rozległości fragmentów zmiany niewidocznych z zewnątrz. Najbardziej przydatnym badaniem jest USG (badanie ultrasonograficzne), które powinno być wykonane przez doświadczonego lekarza, specjalizującego się w badaniach ultrasonograficznych narządu ruchu. Rzadziej stosowany jest rezonans magnetyczny, który również stanowi przydatną metodę oceny morfologii i rodzaju guza. Czasami wykonuje się także zdjęcia rentgenowskie – mogą one ujawnić zmiany kostne, śródkostne lub przykostne uwypuklające zarys palców (rzadko występujące chrzęstniki lub inne guzy kostne).
Jeżeli zauważyłeś u siebie guz ręki, zgłoś się na konsultację do jednego z naszych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu: https://www.modelmed.pl/kontakt/
Zostaw komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Podziel się swoim zdaniem.