Zespół cieśni nadgarstka – kto jest najbardziej narażony na to schorzenie?
Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, dotykający od 3 do 5% populacji, a w niektórych źródłach szacowany nawet na 10%. U znakomitej większości pacjentów z rozpoznanym zespołem cieśni nadgarstka nie można ustalić jednoznacznej przyczyny uciśnięcia nerwu pośrodkowego, co jest istotą tego schorzenia. Ponad połowę pacjentów stanowią kobiety w wieku menopauzalnym, a także kobiety w wieku okołoporodowym. Inne możliwe przyczyny tej dolegliwości to praca z narzędziami drgającymi czy długotrwała niekontrolowana pozycja nadgarstków (np. przy pracy komputerowej). Wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka nie jest chorobą, a zespołem objawów wynikających z uciśnięcia nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Do ucisku dochodzi na skutek wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka, co jest konsekwencją oddziaływania wewnętrznych i zewnętrznych czynników mechanicznych. Mogą to być:
- zmiany anatomiczne,
- pogrubienie więzadła poprzecznego,
- przerost lub obrzęk pochewek ścięgnistych,
- nieprawidłowości stawowe (np. po złamaniu nadgarstka),
- guz,
- anomalia mięśniowa.
Zespół cieśni nadgarstka klasyfikowany jest jako schorzenie przeciążeniowe układu mięśniowo-szkieletowego. Jego przyczyną najczęściej jest obrzęk struktur obecnych w kanale nadgarstka, który może wynikać z zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej (np. z powodu zmian hormonalnych) lub z mechanicznego przeciążenia.
Charakterystyczne objawy zespołu cieśni nadgarstka to zaburzenia czucia palców od kciuka do palca serdecznego (drętwienie), nasilające się zwłaszcza w nocy. Może towarzyszyć temu promieniujący ból. Objawy zespołu cieśni nadgarstka w początkowej fazie bywają często niezauważalne.
Do lekarza warto zgłosić się, gdy pojawią się nocne regularne drętwienia ręki lub obu rąk, trwające przez dłuższy czas. Podstawą diagnostyki jest badanie przewodnictwa nerwowego (EMG) oraz USG nadgarstków.
Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka
Czynniki sprzyjające powstawaniu ucisku na nerw pośrodkowy i rozwijaniu się zespołu cieśni nadgarstka to m.in.:
- przeciążenia nadgarstka na skutek wielokrotnych czynności takich, jak praca przy komputerze, praca fizyczna czy gra na instrumencie;
- procesy chorobowe w obrębie nadgarstka, np. zmiany zwyrodnieniowe, zapalenie ścięgien;
- uraz nadgarstka, np. zwichnięcie lub złamanie, stłuczenie;
- zmiany w gospodarce hormonalnej, np. na skutek ciąży, menopauzy, niedoczynności tarczycy;
- choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, dna moczanowa;
- choroby metaboliczne, np. cukrzyca;
- choroby zakaźne – przede wszystkim gruźlica;
- otyłość.
Kto jest narażony na zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka w większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn (współczynnik płci wynosi 10:1). Najczęściej przypadłość ta przytrafia się paniom powyżej 50 roku życia, ale może wystąpić też u osób młodszych, nawet u kilkuletnich dzieci. Bardziej narażone na zespół cieśni nadgarstka są osoby z otyłością niż o prawidłowej masie ciała. Dolegliwość ta może również pojawić się u kobiet w ciąży w trzecim trymestrze na skutek powstających w tym czasie obrzęków tkanek.
Zwiększone ryzyko wystąpienia objawów zespołu cieśni nadgarstka występuje przy niewłaściwym ustawieniu myszy komputerowej i nieodpowiednim odchyleniu klawiatury. Obsługa klawiatury i myszki komputera charakteryzuje się koniecznością wykonywania powtarzalnych ruchów palców, ruchów w stawach nadgarstka i choć nie wymaga angażowania dużej siły, stanowi istotny czynnik ryzyka neuropatii nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka.
Niezwykle rzadko i w szczególnych przypadkach zespół cieśni nadgarstka może zostać uznany za chorobę zawodową.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zespołu cieśni nadgarstka, skontaktuj się z naszymi specjalistami: https://www.modelmed.pl/kontakt/
Zostaw komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Podziel się swoim zdaniem.