Standardowa proteza ręki a proteza bioniczna
Amputacja ręki lub jej części stanowi dla pacjenta poważny problem natury fizycznej i psychicznej. U wielu pacjentów pojawia się silne poczucie utraty części ciała, zwane zespołem poamputacyjnym. Chirurdzy ręki koncentrują się na możliwości przywrócenia funkcji ręki lub takiego zaopatrzenia problemu, żeby pacjent mógł sprawnie funkcjonować zarówno w społeczeństwie, jak i w swoim codziennym życiu. Celem protezy ręki jest zrekompensowanie utraconej kończyny w jak największym stopniu.
Proteza estetyczna
W przypadku utraty palca czy nawet części ręki najczęściej wykonuje się protezy estetyczne – mają one za zadanie zamaskowanie ubytku części kończyny. Czasami, mimo że mają przede wszystkim charakter estetyczny, mogą wspomagać chwyt i funkcjonowanie ręki. Jeżeli amputacja dotyczy całej ręki, przedramienia lub ramienia, wtedy trudno jest wykonać jakikolwiek zastępczy mechanizm, poza statyczną protezą, spełniającą funkcję estetyczną.
Celem estetycznej protezy ręki jest zastąpienie amputowanej kończyny tak, aby do złudzenia przypominała rękę. Materiały, z których wykonuje się tego rodzaju protezy, to wulkanizowany silikon, który poddawany jest odpowiedniemu zabarwieniu, zbliżonego do naturalnej karnacji pacjenta. Kolor i faktura zewnętrzna takiej protezy dają szansę na wykonanie modelu ręki w taki sposób, że praktycznie nie da się odróżnić go od naturalnej kończyny – zarówno z dalszej, jak i z bliższej odległości.
Sam byłem pozytywnie zaskoczony, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem protezę estetyczną całej kończyny u osoby, która miała wady wrodzone i ubytek znacznej części ręki po jednej stronie, a po drugiej całego przedramienia – mówi dr n. med. Tomasz Matuszewski. Taka proteza służyła pacjentowi. Mimo że nie miał on możliwości poruszania palcami, jednak niektóre przedmioty mógł chwytać bez problemu oraz się z nimi przemieszczać. Na pierwszy rzut oka nie widać było, że pacjent nie ma kończyn.
Doktor Matuszewski wspomina też, że miał kilkoro pacjentów, którzy potrzebowali protezy palca. – Pamiętam pacjenta, który był kasjerem bankowym, dla którego strata części palca była dramatyczną sytuacją. Powiedziano mu, że niestety nie będzie mógł dłużej pracować na swoim stanowisku. Po wykonaniu protezy estetycznej nikt nie zwrócił uwagi na to, że nie ma palca i wszystkie problemy, które były związane z tym, zostały wyeliminowane.
Nagły ubytek części palca wiąże się z dużym dyskomfortem. Stanowi problem estetyczny szczególnie dla pań, którym zależy na dobrze wypielęgnowanych dłoniach i eleganckich paznokciach. Dobrze dobrana proteza estetyczna sprawia, że palec zaprotezowany praktycznie nie różni się od palca naturalnego. Dlatego warto rozważyć tego rodzaju protezę nawet przy utracie części palca.
Protezy estetyczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób dorosłych. Chociaż dzieci często niszczą takie protezy, wielu rodziców decyduje się na nie, mimo wysokich kosztów. Chcą, żeby dzieci się przyzwyczaiły i w przyszłości nie miały poczucia, że czegoś im brakuje. Jak podkreśla dr Matuszewski, w Model Med przygotowujemy protezy przeważnie dla osób dojrzałych takich, które potrafią zdefiniować przyczynę, dla której konkretnie chcą tę protezę mieć i potrafią to docenić.
Proteza bioniczna
Statyczna proteza estetyczna niestety nie rozwiązuje problemów z codziennym funkcjonowaniem i wykonywaniem precyzyjnych czynności. Dlatego od kilkudziesięciu lat prowadzone są najróżniejsze badania i konstruowane są protezy, które mają za zadanie wspomóc funkcje. Protezy tzw. bioniczne to protezy, które mają możliwość poruszania częścią ręki, palcami, przedramieniem. Co ciekawe, na końcu takiej protezy mogą znaleźć się różnego rodzaju narzędzia.
Proteza bioniczna sterowana jest bodźcami pochodzącymi z mózgu, a przekazywanymi do mięśni, np. kikuta ramienia. Pozwala na wykonywanie różnych ruchów, czyli na: rozwieranie, zamykanie, chwytanie, zastępując w ten sposób rękę. Taka proteza może mieć palce i do złudzenia imitować rękę, ale może też posiadać odpowiednie nasadki w formie narzędzi: klucze, wiertarki, kombinerki, chwytaki. Protezy bioniczne pozwalają wykonywać bardzo skomplikowane czynności osobom, które nie mają kończyn.
Więcej na temat protez ręki dowiesz się od naszych specjalistów – zapraszamy do kontaktu: https://www.modelmed.pl/kontakt/
Zostaw komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Podziel się swoim zdaniem.