Jak skutecznie leczyć przykurcz Dupuytrena?

Jak skutecznie leczyć przykurcz Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena to schorzenie prowadzące do poważnych deformacji dłoni, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio dobrane leczenie spowalnia postęp choroby i niweluje uciążliwe objawy. Dowiedz się, jakie są możliwości terapii i czy zawsze konieczna jest operacja.

Czym jest przykurcz Dupuytrena? 

Przykurcz Dupuytrena, zwany też chorobą Dupuytrena, jest stosunkowo częstym schorzeniem upośledzającym funkcjonowanie ręki, występującym u około 2-12% populacji. Prawdopodobieństwo występowania przykurczu dłoni rośnie wraz z wiekiem i jest około 10-15-krotnie większe u mężczyzn niż u kobiet. Schorzenie to ma podłoże genetyczne. Istnieją też czynniki ryzyka, które przyspieszają pojawienie się choroby i nasilają jej objawy. Częściej występuje u osób palących papierosy, chorych na cukrzycę, epileptyków oraz u osób po urazach ręki. Może być następstwem wzmożonej wrażliwości tkanek na czynniki środowiska. Nazwa przykurcz Dupuytrena pochodzi od francuskiego chirurga Gillaume Dupuytrena, który przed dwustu laty opisał objawy i zaproponował sposób leczenia tej choroby.

Zespół Przykurcz Dupuytrena objawia się narastającym, utrwalonym zgieciem palców spowodowanym skróceniem struktury rozcięgna dłoniowego. Przyczyna tkwi w nieprawidłowym, przerostowym tworzeniu się blizny kolagenowej. Blizna ta obejmuje rozcięgno dłoniowe – warstwę tkanek pomiędzy skórą i tkanką podskórną, a strukturami dynamicznymi , naczyniami i nerwami. W początkowym stadium choroby na powierzchni dłoni występuje wyraźne zgrubienie, które przeradza się w guzki, a następnie w pasma powodujące ograniczenie wyprostu palców. Najczęściej choroba obejmuje palec serdeczny i mały. W wielu przypadkach schorzenie dotyczy obu rąk.

Operacyjne leczenie przykurczu palców dłoni 

Podstawowym sposobem terapii zaawansowanych przypadków przykurczu palców dłoni jest zabieg chirurgiczny. Leczenie przykurczu Dupuytrena polega na mechanicznym przerwaniu

napinającej się blizny i odprowadzeniu przykurczu palców. Zakres działania chirurgicznego zależy od stopnia zaawansowania zmian oraz oczekiwań pacjenta. Polega na wycięciu tkanek przerosłych na dłoni oraz na palcach i zamknięciu rany. Operacja wiąże się z ryzykiem powstawania powikłań, takich jak uszkodzenie nerwów czy zaburzenia ukrwienia. Niektóre osoby, mimo leczenia chirurgicznego, mają nawrót choroby i wymagają ponownego leczenia.

Niechirurgiczne metody terapii przykurczu Dupuytrena 

Kiedy ogólny stan zdrowia nie pozwala na zabieg chirurgiczny lub schorzenie jest w mało zaawansowanym stadium, lekarz rozpoczyna można rozpocząć leczenie od metod niechirurgicznych. Jedną z nich jest przezskórne przecięcie blizny przy pomocy igły, co częściowo niweluje przykurcz. Jest to jednak metoda o ograniczonym zastosowaniu ze względu na niewielką skuteczność w zakresie poprawienia funkcjonowania ręki. Po okresie gojenia, który trwa zwykle od 2 do 3 tygodni, niezbędna jest rehabilitacja przywracająca sprawność.

Jedną z najnowszych metod leczenia przykurczu Dupuytrena jest usunięcie blizny poprzez jej chemiczne uszkodzenie. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W chorobowo zmienioną tkankę wstrzykuje się preparat na bazie toksyny bakteryjnej, która niszczy tkankę bliznowatą. Enzymy znajdujące się w preparacie osłabiają strukturę blizny i pozwalają na jej rozerwanie bez ingerencji chirurgicznej. Metoda ta jest skuteczna przede wszystkim w przypadku mniej rozległych zmian.

Trzeba mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku zabiegów chirurgicznych, również mniej inwazyjne metody stwarzają ryzyko powikłań i nie wykluczają nawrotu choroby.

Przykurcz Dupuytrena – rehabilitacja 

Najlepsze efekty w przywracaniu sprawności ręki przynosi łączenie wielu metod postępowania leczniczego. Zarówno operacyjne, jak i niechirurgiczne leczenie przykurczu Dupuytrena można wspomagać rehabilitacją, która pomaga w przywróceniu maksymalnej sprawności ręki. W zależności od stopnia przykurczu, wielkości blizny jak i ogólnej kondycji pacjenta czas rehabilitacji może się wahać od kilku do kilkunastu tygodni. Wymierne efekty przynosi m.in. terapia mięśniowo-powięziowa. Celem fizjoterapii jest poprawa siły i funkcjonowania dłoni oraz usprawnienie procesu gojenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznego leczenia przykurczu Dupuytrena i innych chorób ręki, umów się na konsultację z naszymi specjalistami.

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *