Jak leczyć zwyrodnienie stawu dłoni


Jak rozpoznać zwyrodnienie stawu dłoni?

Zwyrodnienie stawu śródręczno-garstkowego i/lub śródręczno-czworobocznego  (CMC I) jest  dolegliwością ręki występującą powszechnie u osób ze skłonnościami do zwyrodnień stawowych.

Zwyrodnienie to charakteryzuje się pojawianiem silnego bólu w pewnych ustawieniach kciuka i podczas wykonywania niektórych czynności, na przykład przekręcanie klucza, odkręcanie butelek czy słoików. W zaawansowanych postaciach dochodzi do podwichnięcia w stawie i jego niestabilności, dodatkowo  potęgując dyskomfort i obniżając jakość życia.

Odsetek osób dotkniętych tym schorzeniem w populacji powyżej 65 roku życia przekracza 20%, co stanowi istotny problem nie tylko medyczny. Pierwsze objawy pojawiają się  w postaci pobolewania w okolicy podstawy kciuka, zwłaszcza po bardziej intensywnej pracy. Zdarza się, że pierwszym objawem jest obrzęk i zaczerwienienie charakterystyczne dla zapalenia stawu. Zmiany cofają się i pojawiają po pewnym czasie, ale zwykle już w postaci dłużej utrzymującego się bólu, ograniczającego niektóre czynności. W bardzo zaawansowanych postaciach dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej, destabilizacji stawu, podwichnięcia i szybkiej degradacji chrząstki stawowej.

Jak rozpoznać dolegliwości?

Na każdym etapie choroby odpowiednia interwencja może przynieść złagodzenie dolegliwości. W rozpoznaniu istotną rolę odgrywają badania rentgenowskie oraz ultrasonograficzne; na ich podstawie ocenia się stopień zaawansowania zmian i w zestawieniu z subiektywną oceną dolegliwości  wyznacza postępowanie.

Jak leczyć schorzenia?

We wczesnym okresie często wystarcza okresowe przyjmowanie leków z grupy niesterydowych przeciwzapalnych oraz zabiegi rehabilitacyjne. Bardziej zaawansowane zmiany wymagają interwencji w zakresie samego stawu: płukania stawu, podawania leków dostawowych przeciwzapalnych i zastępujących maź stawową.

Kiedy pojawiają się zmiany strukturalne w postaci osteofitów czy nadżerek kostnych oraz niestabilność stawu, konieczna może być interwencja chirurga.

Wielu pacjentów stosuje rożnego rodzaju ortezy ochraniające kciuk, podpierające staw i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Trzeba jednak podkreślić, że przewlekłe unieruchamianie stawu może przyśpieszać dysfunkcję ręki, doprowadzając do trwałego ograniczenia ruchu w stawie, co jest znacznym ubytkiem funkcji.

Aby zmniejszyć ból  i pozostawić zdolność chwytną kciuka, wymyślono różne sposoby chirurgiczne: użycie sztucznej przegrody izolującej powierzchnie kostne, by wyeliminować tarcie i związany z tym ból, usunięcie części kości tworzących staw i wypełnienie przestrzeni po ich usunięciu innymi tkankami, wreszcie usunięcie stawu i zastąpienie go stawem sztucznym – endoprotezą.

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady i żadna nie jest uniwersalna. Warto podkreślić, że podjęcie leczenia na wcześniejszym etapie może dzięki drobnym zabiegom czy odpowiednim lekom oddalić znacznie w czasie konieczność większych zabiegów. Uważa się, że podawanie kwasu hialuronowego dostawowo oraz okresowa rehabilitacja skutecznie zmniejszają dolegliwości i poprawiają komfort życia.

Dr n. med. Tomasz Matuszewski kierownik medyczny kliniki Model Med.

Materiał ukazał się również na portalu zdrowiewieszjak.pl

Leczenie zwyrodnienia stawu dłoni w Model Med:

chirurgia ręki