Dobry efekt kosmetyczny operacji plastycznej nosa wymaga przede wszystkim dobrej konsultacji przedoperacyjnej.

Konieczne jest omówienie problemów zdrowotnych pacjenta, dolegliwości ze strony nosa, ustalenie celu estetycznego z pacjentem. Pacjent nie powinien podejmować decyzji o zmianie kształtu nosa i wyglądu twarzy jeśli przeżył w ostatnim czasie duży stres jak np. rozwód, śmierć bliskiej osoby czy inne trudne przeżycie. Nie można od wyniku operacji plastycznej nosa oczekiwać, że rozwiąże wszystkie problemy, albo stanie się podstawą gwałtownego rozwoju kariery zawodowej, np. w mediach. Realność oczekiwań jest podstawą zadowolenia z wyniku operacji.

Pacjent powinien przygotować się do zabiegu operacyjnego pod względem medycznym – istotne są przebyte wcześniej operacje, choroby, przyjmowane leki. Szczególną uwagę zwracamy na choroby serca i płuc, występujące zaburzenia krzepnięcia krwi. Warto otwarcie mówić chirurgowi o swoim stanie zdrowia, występującym uczuleniu na leki i materiały opatrunkowe, jak też o wszelkich wątpliwościach dotyczących planowanego leczenia, tak aby zabieg przeprowadzić bezpiecznie. Pamiętajmy o szczepieniach przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, które powinno się wykonać u osoby nieszczepionej minimum 6 tygodni przed zabiegiem, dla uodpornienia, które potwierdza się badaniem poziomu przeciwciał w surowicy krwi, konieczne jest przyjęcie 2 dawek szczepionki.

W dalszej części konsultacji przed operacją plastyczną nosa należy zaplanować zabieg operacyjny –  istotny jest dobór i omówienie techniki operacyjnej, wskazówki odnośnie przygotowania pacjenta do zabiegu. Palacze papierosów optymalnie powinni zaprzestać palenia, jeśli nie na dobre, to koniecznie w dniu zabiegu i w okresie gojenia pooperacyjnego.

Ustalamy co się będzie działo w okresie pooperacyjnym – może zaistnieć konieczność zastosowania opatrunku wewnątrznosowego w razie krwawienia przez kilka dni, opatrunek zewnętrzny nosa trzeba nosić około tygodnia, zasinienia twarzy powinny ustąpić w ciągu 2-3 tygodni. Zwykle po zabiegu należy przyjmować leki i płukać nos. W trakcie pierwszego tygodnia po operacji oddychanie jest utrudnione – nos jest zablokowany z powodu krwawej wydzieliny, która może się pojawić. W tym okresie pacjenci mają prawo narzekać na lekki ból. Nie powinni jednak wydmuchiwać nosa – pojawiającą się wydzielinę można ostrożnie wciągnąć do środka. Warto wiedzieć, że wydzielina może spływać nawet przez kilka tygodni. Po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny, restrykcyjnie przez 2 tygodnie, do pełnej formy pacjent powraca po około miesiącu od zabiegu. Sporty kontaktowe i sporty walki można kontynuować dopiero po kilku miesiącach.

Konsultacja przedoperacyjna, to moment, kiedy wolno i należy zadawać pytania chirurgowi, wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Doskonale przeprowadzona operacja plastyczna nosa to efekt pracy zespołowej – pacjenta, chirurga, anestezjologa i wykwalifikowanych pielęgniarek.