Czym jest chirurgia ręki i jakie schorzenia pozwala wyleczyć?

Chirurgia ręki to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem chorób, urazów, zniekształceń pourazowych oraz wad wrodzonych rąk. Metodami chirurgicznymi i zachowawczymi.

Czym zajmuje się chirurgia ręki?

Chirurgia ręki to dział medycyny, zajmujący się leczeniem schorzeń i urazów zlokalizowanych w obrębie kończyny górnej. Chirurgią ręki mogą zajmować się chirurdzy ogólni, plastyczni. Chirurdzy dziecięcy oraz ortopedzi po odpowiednim przeszkoleniu w zakresie chirurgii ręki. W Polsce nie ma wyodrębnionej specjalizacji z chirurgii ręki – jest ona dodatkową, szczególną umiejętnością.

Celem leczenia chirurgicznego ręki jest zapewnienie funkcji kończyny: chwytu, czucia, zakresu ruchu oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.

W celu zdiagnozowania problemu chirurdzy ręki korzystają ze współpracy z radiologami, pracowniami USG, pracowniami neurologicznymi (EMG) oraz korzystają z badań laboratoryjnych.

Choroby i dolegliwości ręki mogą dotyczyć wszystkich jej tkanek (kości, stawów, mięśni, ścięgien, nerwów obwodowych, naczyń krwionośnych, skóry i paznokci.

Jakimi problemami zajmuje się chirurgia ręki

Istnieje długa lista chorób rąk, których leczeniem zajmuje się chirurg ręki. Oto niektóre z nich:

  • Zespoły uciskowe nerwów w tym:
    • Zespół cieśni nadgarstka (ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka)
    • Zespół rowka nerwu łokciowego (ucisk nerwu łokciowego w okolicy stawu łokciowego) – drętwienie palca małego.
    • Ucisk lub uszkodzenie nerwu promieniowego po urazie.
  • Przykurcz Dupuytrena – przyczyna tego schorzenia tkwi w nieprawidłowym, przerostowym tworzeniu się blizny kolagenowej w obrębie rozcięgna dłoniowego, czego efektem jest narastające zgięcie palców i brak możliwości ich całkowitego wyprostowania, powodujące zaburzenia funkcji chwytnej.
  • Zaburzenia funkcji ścięgien i pochewek ścięgnistych w wyniku chorób (zapalenie) lub przeciążeń (np. Długotrwale powtarzające się czynności).
  • Urazy rąk obejmujące zarówno uszkodzenia tkanek miękkich (rany  z uszkodzeniem ścięgien, naczyń i nerwów)  jak i złamania i zwichnięcia elementów kostnych.

Urazy leczone w ramach chirurgii ręki

Najczęstsze urazy leczone w ramach chirurgii ręki to: złamania przedramienia, złamania kości nadgarstka, złamania kości śródręcza, złamania palców. Niemałą grupą osób zgłaszających się do chirurga ręki są sportowcy i sportowcy amatorzy z urazami palców czy nadgarstków. Celem leczenia jest przywrócenie utraconej na skutek urazu sprawności ręki. Terapia urazów obejmuje zabiegi chirurgiczne rekonstrukcyjne oraz rehabilitację ręki.

Badania i zabiegi związane z chirurgią ręki

Jeśli uraz lub schorzenie wymagają operacji, chirurg ręki najpierw określa przyczynę problemu, a następnie wybiera najlepszą metodę leczenia. Diagnozę stawia na podstawie takich badań, jak USG, rentgen czy rezonans magnetyczny.

Często wykonywane zabiegi to:

W nowoczesnej chirurgii ręki wykorzystuje się takie metody, jak technika mikrochirurgiczna, co umożliwia zaawansowaną pierwotną rekonstrukcję rąk po urazach i poszerza znacznie możliwości rekonstrukcji ubytków czy zniekształceń pourazowych. Z kolei możliwość zastosowania techniki endoskopowej pozwoliło wprowadzić mało inwazyjny zabieg dekompresji nadgarstka w zespole cieśni.

Kto powinien zgłosić się do chirurga ręki?

Ręce odgrywają ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Wizytę u chirurga ręki powinien rozważyć każdy, kto na skutek urazu lub schorzenia odczuwa dolegliwości w obrębie dłoni, nadgarstka bądź przedramienia oraz ma trudności z powrotem do pełnej sprawności.

Wskazania do odbycia konsultacji chirurgicznej to m.in.:

  • długotrwały ból przedramienia, nadgarstka, dłoni lub palców,
  • ograniczony zakres ruchu, sprawiający trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
  • Krwiaki lub obrzęki w obrębie dłoni i nadgarstka,
  • bóle stawów,
  • objawy stanu zapalnego, takie jak: zaczerwienienie lub obrzęk w okolicy nadgarstka bądź dłoni.

Jeśli któreś z wymienionych powyżej schorzeń i objawów Cię dotyczy, umów się na konsultację z chirurgiem ręki w Klinice Model Med w Warszawie.

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *