Chirurgia ręki u muzyków – leczenie chorób i urazów ręki
Anatomia i fizjologia ręki jest u muzyków taka sama, jak u innych osób. Różnica polega na tym, że mają oni zupełnie inny stosunek do ręki, która jest dla nich narzędziem pracy czy uprawiania sztuki. Dlatego leczenie chorób i urazów ręki u artystów muzyków jest dla specjalistów wyjątkowo wymagające. Urazy ręki mogą bowiem oddziaływać nie tylko na stan zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Zaburzenia w funkcjonowaniu ręki uniemożliwiają w niektórych przypadkach realizację planów artystycznych i powodują poważne życiowe perturbacje.
Z jakimi problemami najczęściej zgłasza się muzyk do chirurga ręki?
Choroby ręki, które dotykają muzyków to najczęściej lekkie schorzenia, niewymagające bardzo długiego leczenia i uciążliwej rekonwalescencji. Przykładem jest choroba przeciążeniowa ścięgien, obejmująca stan zapalny z wysiękiem, w której przebiegu mogą występować blizny pozapalne. Jest to schorzenie, na które narażeni są szczególnie pianiści. Stosunkowo często zdarzają się też u muzyków drobne urazy, które zaopatruje się na bieżąco z uwzględnieniem tego, aby czas leczenia był jak najkrótszy. Zazwyczaj nie stanowią one problemu i artysta może szybko wrócić do gry na instrumencie. Specjaliści chirurgii ręki zawsze starają się jednak zachować równowagę pomiędzy skutecznością leczenia a potrzebami Pacjenta. Należy pamiętać, że ciężkie urazy wymagają zwykle bardzo długiego leczenia, które nie zawsze daje gwarancję powrotu do gry.
Inne choroby ręki występujące u muzyków
Oprócz przeciążeniowych chorób ścięgien prostowników i czasami zginaczy u muzyków występują również powszechnie spotykane schorzenia ręki, takie jak zespół cieśni nadgarstka, zapalenie pochewek ścięgnistych z zatrzaskiwaniem palca włącznie czy przykurcz Dupuytrena. Choroby te zazwyczaj nie pojawiają się nagle, ale ich objawy narastają, więc jest czas na to, aby we właściwym momencie rozpocząć leczenie, które w wielu przypadkach przywraca ręce pełną sprawność i pozwala powrócić do gry na instrumencie.
Zostaw komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Podziel się swoim zdaniem.